AGH - Lokomotywa

'Żyleta' to lokomotywa, która w maju 2009 stanęła między budynkami B4 a B5, przy skrzyżowaniu ulic Czarnowiejskiej i Chopina na terenie Kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej. Pomysłodawcami projektu są studenci Łukasz Wzorek (nżynieria Materiałowa AGH) i Maciej Król (budownictwo na Politechnice Krakowskiej). Wspólnie założyli Koło Naukowe Przedsiębiorców "Firma". Wkrótce w lokomotywie otwarty zostanie punkt informacyjny uczelni.

W ramach inicjatywy teren wokół lokomotywy został urządzony na nowo. Zaprojektowane zostały promieniście rozchodzące się alejki, wraz z zielenią mające stworzyć nowe, atrakcyjne miejsce w tej części kampusu.

Głównym wymogiem projektu zieleni było zachowanie otwarcia widokowego na lokomotywę od strony ulicy Czarnowiejskiej. W związku z tym w projekcie zastosowano rośliny dorastające do wysokości jednego metra, tworzące różnokolorowe powierzchnie, między innymi dwa gatunki tawuły, krzewuszkę i berberysy.

W grudniu 2010 roku nastąpiło oficjalne odsłonięcie zegara słonecznego, który znajduje się w centralnej części założenia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć projektu i realizacji

Zobacz także artykuł w Gazecie Wyborczej.

Projekt wykonany we współpracy z pracownią Projektzieleni.pl.

Projekt zegara wykonany przez Pana Marka Szymochę

Oglądasz stronę z grupy projektowanie zieleni. Poprzednia: Parking Leśny. Następna: AGH Lipsk.

kalkulator wycinki drzew