AGH - Sienkiewiczówka

Kamienica przy ul. Piłsudskiego 16 - Sienkiewiczówka - to budynek powstały w latach 1888-1891, siedziba rodziny Janczewskich, szwagrów Henryka Sienkiewicza. Budynek pełni obecnie rolę Domu Gościnnego Akademii Górniczo Hutniczej. Projekt z dziedziny architektury krajobrazu przedstawia propozycję rewitalizacji ogrodu o powierzchni 10 arów, znajdującego się z tyłu budynku.

Projekt zieleni zakłada swodobną kompozycję ogrodową nawiązującą do stylu Gardenesque. Ze względu na lokalizację pomiędzy wysokimi kamienicami i rosnące w północnej części ogrodu wysokie drzewa, głównym problemem było duże zacienienie ogrodu. Aby zapewnić zarówno ozdobne i kwitnące gatunki, jak i poradzić robie z małą ilością słońca w projekcie wykorzystano cieniolubne rododendrony, hosty, paprocie, zimozieloną kalinę i hortensję. W bardziej nasłonecznionej części ogrodu zastosowano rośliny kwitnące - wzbogacające istniejące rabaty, takie jak budleja, krzewuszka, fiołek, barwinek i płomyk.

Projektowi zieleni towarzyszył projekt nawierzchni. Ścieżka ogrodowa wiedzie od wejścia do ogrodu do altany, tworząc następnie pętlę w tylnej części ogrodu. Jako materiał wykorzystano porfir, dobrze współgrający z kolorem elewacji jak i klinierowymi elementami ogrodzenia. Istniejący parking również został przeprojektowany - w tej chwili zajmuje znaczną część ogrodu, a przy tym jest niefunkcjonalny. Nowy parking zajmuje połowę poprzedniego, mieszcząc tą samą ilość aut. Od ogrodu oddzielony jest wysokimi krzewami i trejażem pokrytym winobluszczem.

W zacienionej części ogrodu zaprojektowana została altana ogrodowa. Będzie to budynek o powierzchni 25 m2, pełniący funkcię altany i ogrodu zimowego. Szklane ściany budynku zapewnią osłonięcie od wiatru i deszczu, a także pozwolą na ogrzewanie budynku w jesieni i zimie. Altana wykorzystywana będzie w trakcie przyjęć ogrodowych organizowanych w Sienkiewiczówce, istnieje też możliwość wykorzystania jej do szkoleń i konferencji (w altanie zaprojektowane zostało przyłącze elektrycze i hub inetrnetowy).

Projekt wykonany we współpracy z pracownią Projektzieleni.pl.

Oglądasz stronę z grupy rewitalizacja i rewaloryzacja. Poprzednia: Plac Wolnica. Następna: Imerys.

kalkulator wycinki drzew