Park Leśny Racławice

Projektowany Park Leśny jest kolejnym obiektem z oferty rekeacyjnej Gminy Racławice. Park powstanie w okolicy wejścia na Kopiec Kościuszki.

Ścieżka pod kopcem doprowadzi nas do „bramy” do parku. Wejście zaakcentowane w lekki sposób zachęca do rozpoczęcia zwiedzania, jak również wskazuje, że przechodzimy do wyodrębnionej nowej przestrzeni. Projekt poza kilkoma mocniej zaaranżowanymi punktami (plac zabaw, strefa biwakowa) poprzez coraz mniejszą ingerencję w teren wtapia się w otoczenie. Oddalając się od placyków niezauważalnie park przechodzi w las i łąki kwietne.

Koncepcja Parku Leśnego zakłada stworzenie kilku stref funkcjonalnych. Odwiedzający mogą spacerować po wytyczonych ścieżkach kamiennych i żwirowych, jak również zachęca się do schodzenie z wytyczonych tras w naturalistycznym parku leśnym. Na dłuższy odpoczynek można wybrać jeden z ogrodów tematycznych.

Centrum założenia to ogród roślin kwitnących zaprojektowanych w formie dużego kwietnika otoczonego kolistą aleją wzdłuż której rozstawione są ławki. Z niego dalej ścieżka prowadzi do ogrodu dziecięcego.

Plac zabaw zaprojektowany na kilku placykach w otoczeniu przyjaznych dla dzieci roślin tworzy wytyczoną przestrzeń gdzie dzieci mogą bezpiecznie się bawić na drewnianych zabawkach pod okiem swoich opiekunów siedzących na ławeczkach. W niedużej odległości znajduje się ogród roślin leśnych – cieniolubnych. Tu można odsapnąć zwłaszcza w gorące dni w cieniu pergoli, lub na ławkach w otoczeniu kwiatów. Kolejnym ogrodem małej edukacji ekologicznej jest założenie ogrodu roślin jadalnych. Tu można znaleźć małe poletko poziomek, malin, jeżyn, mięty, melisy, czy róży. Przy każdej roślinie charakterystycznej dla terenu leśnego znajdować się powinna tabliczka z nazwą gatunkową, jak również tablica informacyjna opisująca siedlisko.

W terenie bardziej otwartym o większym nasłonecznieniu zaprojektowana została plaża trawiasta z kilkoma drewnianymi „łóżkami” do opalania oraz pole biwakowe ze stołami.

Oglądasz stronę z grupy projektowanie zieleni. Poprzednia: Konkurs na Plac przed Muzeum Narodowym w Krakowie. Następna: Apartementy w Przegorzałach.

kalkulator wycinki drzew